« powrót Festiwal Polcon 2014

Wydarzenia na Polconie

Olimpiada Fantastyczna

W tym roku na Polconie odbędzie się pierwsza Olimpiada Fantastyczna. Wielu śmiałków brało już udział w konkursach w „rwaniu Tolkiena na czas” czy „rzucaniu kostką do celu” na imprezach, na których pojawili się wysłannicy Festiwalu. Prawdziwe emocje, pot, łzy i wieczna chwała czekają na was we wrześniu w Bielsku-Białej. Możecie spodziewać się nowych konkurencji, wielkich zwycięstw i sromotnych porażek oraz masy dobrej zabawy.

Puchar Mistrza Mistrzów

Konkurs mający na celu wyłonienie najlepszego Mistrza Gry. Nie ma stałej siedziby, nie ma stałej kapituły. Sędziowie konkursu (będący członkami kubów fantastyki i stowarzyszeń, przedstawicielami tematycznych portali) oceniają według kryteriów decydujących o klasie MG: umiejętności przestawiania świata, samopoczucia graczy, elastyczności MG i jego przygotowania do gry. PMM odbywa się raz w roku od 1998 i zagości na Polconie 2014. O Puchar może walczyć każdy uczestnik Festiwalu. Wręczenie Pucharu odbędzie się podczas gali finałowej Polconu.

Strona konkursu
Regulamin

Quentin

Quentin jest konkursem na najlepszy, niepublikowany scenariusz do gry fabularnej. Jest nagrodą ogólnopolską przyznawaną corocznie od 1999 roku. Do kapituły nagrody zapraszane są znane i szanowane osoby związane z grami fabularnymi, jak również dotychczasowi zwycięzcy konkursu. Po Pucharze Mistrza Mistrzów jest najstarszą nagrodą polskich fanów RPG. Ogłoszenie wyników Quentina odbędzie się podczas gali finałowej Polconu 2014.

Strona konkursu

Wampiriada

W polconowy piątek (5 września 2014) w godzinach od 12 do 17 odbędzie się Wampiriada – akcja krwiodawstwa organizowana przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny i Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach. Każda chętna osoba będzie mogła honorowo oddać krew. Dzięki naszemu partnerowi, sklepowi Merlin.pl, każdy krwiodawca otrzyma książkę.

Cosplay na najwyższym poziomie

Piątkowy wieczór upłynie pod znakiem konkursu strojów. Występy uczestników cosplayu będą oceniane przez międzynarodowe jury, w którym zasiądą Ilona „Iloon” Anders (aktualna mistrzyni Eurocosplayu), Karolina Kayomi Kurek (aktualna reprezentantka Polski solo podczas European Cosplay Gathering) oraz Konrad Czernik (senior art designer firmy Techland). Konferansjerką zajmie się słynny pisarz i specjalista od popkultury, Jakub Ćwiek. Serdecznie zapraszamy i zapewniamy - nagrody są tego warte!

Formularz zgłoszeniowy
Wydarzenie na Facebooku
Regulamin konkursu
Zasady wnoszenia replik broni
Zgoda opiekunów (Osoby nieletnie mogą wziąć udział jedynie pod warunkiem przedstawienia pisemnej zgody opiekunów)

Oculus Rift

„The future is already here — it’s just not very evenly distributed.” (W. Gibson)

Na tegorocznym Polconie będziemy mieli maksymalną zawartość przyszłości w teraźniejszości. Pierwszy raz w Polsce, w jednym miejscu zostaną udostępnione 4 zestawy gogli wirtualnej rzeczywistości Oculus Rift. Specjalnie dla uczestników Festiwalu tworzymy grę, w której będzie można wcielić się we wszystkich polconowych superbohaterów.

Dawne Komputery i Gry

W strefie Dawne Komputery i Gry będziecie mogli zagrać na klasycznym sprzęcie komputerowym takim jak Amiga, Atari, ZX Spectrum czy starych konsolach. Swoich sił wypróbujecie w dziesiątkach gier i w turniejach, m.in Dyna Blaster, Duke Nukem 3D, Mario Kart 64 czy Pikachu Volleyball. Wszystko to pod opieką profesjonalnej obsługi.

Harmonogram Turniejów

 • Dyna Blaster – piątek 16:00
 • Duke Nukem 3d – piątek 20:00
 • Mario Kart 64 – sobota 17:00
 • Pikachu Volleyball – sobota 20:00

Premiera Gry Endless Legend

wydawnictwo Techland, 04.09, 15:00, blok popularnonaukowy

Endless Legend to rozgrywana w systemie turowym strategia autorstwa zespołu Amplitude Studios, w Polsce dostępna dzięki wydawnictwu Techland. Wcielamy się we władcę niewielkiej społeczności żyjącej w pełnej magii krainie fantasy i naszym zadaniem jest przeobrażenie jej w prawdziwe imperium.

Wioska Rycerska

Od piątku gościć będą u nas rycerze. W sobotę będzie można wziąć udział w prelekcjach, pokazach, quizach oraz obejrzeć pokaz walk rycerskich.

Dzień Dawcy Szpiku

W Polsce co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, czyli białaczka. Co drugi chory, zakwalifikowany do przeszczepienia szpiku od dawcy niespokrewnionego, tego dawcy nie znajduje. Akcja, organizowana przy współudziale "Fundacji DKMS – Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska", ma na celu ratowanie życia ludzkiego poprzez zwiększenie liczby potencjalnych dawców szpiku kostnego. Aby się zarejestrować, wystarczy wypełnić ankietę i pobrać wymaz z policzka-będzie można zrobić to w niedzielę, na naszym stoisku w sali NA RATUNEK w Budynku A.

Artemis

Pragniesz przeżywać Przygody? Poznawać nowe cywilizacje? Przemierzać bezmiar kosmosu? Wstąp do Gwiezdnej Floty! Odwieź salę z Artemis – symulatorem mostka okrętu gwiezdnego. Będziecie mogli wcielić się w role kapitana, oficera komunikacyjnego, galaktycznego, naukowego, sternika, lub głównego inżyniera.

Fireshow

Na pokazie fireshow wystąpi Inferis Teatr Ognia. Liderka grupy poprowadzi także warsztaty kuglarskie. Dodatkowo podczas trwania imprezy będzie można pobawić się kuglarskimi sprzętami pod okiem bielskiej grupy Zapaleńcy.

Kiedy Cthulhu poznał Atlach-Nachę

"Kiedy Cthulhu poznał Atlach-Nachę" to spektakl opowiadający o Wielkich Przedwiecznych znanych z opowiadań H.P. Lovecrafta, ale także o tym jak mogłaby wyglądać miłość między wyznawcami. Czy wyobrażacie sobie jak ciężko planować wspólną przyszłości, kiedy bogowie nagle decydują się przeprowadzić Apokalipsę?

75-lecie Batmana

Panel dyskusyjny w polconową sobotę o 15:00 to tylko jeden z wielu elementów naszej "Strefy Batmana". Będziecie mogli wygrać nowości na DVD: Batman: Atak na Arkham oraz Batman DCU: Syn Batmana ufundowane przez Galapagos Films. Do tego możecie wygrać (i zagrać w) gry dystrybutora CENEGA Batman: Arkham City i Arkham Asylum oraz zobaczycie kilka naprawdę ładnych niespodzianek

Premiera zbioru opowiadań: "Szortal Fiction 2"

wydawnictwo Solaris 4.09, 13:00 - blok literacki II

Na Polconie wreszcie ujrzy światło dzienne druga antologia Szortal Fiction 2 - Postosłowie - antologia stusłówek. 80 autorów, 460 drabbli. Jest to zbiór kilkuset tekstów autorów, stale lub sporadycznie współpracujących z portalem. Wszystkie teksty łączy jedno – każdy z nich składa się dokładnie ze stu słów. A jak wiele można powiedzieć używając jedynie stu słów? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w tej antologii.

Premiera gry: "Waleczne Pixele"

wydawnictwa Portal - 05.09, 14:00, Strefa Gry

Waleczne Piksele to taktyczna gra karciana dla dwóch graczy. Każdy gracz dowodzi jednym z oddziałów wojowników, które stają naprzeciwko siebie do walki. Podczas gry gracze będą zbierać swoje jednostki wokół wybranego dowódcy, a następnie będą wykonywać ataki, wydawać rozkazy i korzystać z umiejętności jednostek, żeby zyskać przewagę i pokonać oddział przeciwnika.

Wszystko okraszone charakterystyczną grafiką rodem z gier komputerowych z lat osiemdziesiątych XX w. - tytuł mówi sam za siebie:).

Premiera powieści: "Ród" Emila Strzeszewskiego

05.09, 15:00, blok literacki I

Gdzieś w naszej lub nie naszej rzeczywistości istnieje Miasto, które z pozoru tętni życiem. Bezimienni bohaterowie zmagają się z codziennością skrywającą całkowity rozkład społeczeństwa i moralności. Zdegenerowane miasto jednak upomina się o każdego z nich i zmusza do dokonania najistotniejszych wyborów.

Premiera gry: "Bang Kościany"

wydawnictwo Bard - 05.09, 16:00, Strefa Gry

Premiera gry: "Bang Kościany"

Fabryka Gier Historycznych- 5.09, 18:00, sala nr 24

Po przegranej kampanii wrześniowej 1939 roku wielu polskich żołnierzy ewakuowało się z kraju i wyruszyło na tułaczkę po świecie, która trwała do 1945, a dla części z nich skończyła się dopiero po 1989 r. Polacy walczyli na wszystkich frontach II Wojny Światowej i mieli ogromny wkład w zwycięstwo nad nazistowskimi Niemcami i innymi państwami Osi. Świetnie wyszkoleni żołnierze Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie oraz Związku Walki Zbrojnej – Armii Krajowej, walczyli z Wehrmachtem i jego sojusznikami na wszystkie możliwe sposoby, od propagandy przez dywersję, po regularne działania zbrojne. Na lądzie, morzach i oceanach, w powietrzu. Wciel się w członków Sztabu Naczelnego Wodza i zarządzaj polskimi jednostkami w walce przeciwko III Rzeszy. Państwa Osi ugną kolana, jeśli Ty nie zegniesz karku!

Turnieje

Strefa Gry

PIĄTEK:

 • 13:00 - Turniej gry "Neuroshima HEX" (Sala turniejowa)
 • 16:00 - Turniej "7 Cudów Świata" - eliminacje do Mistrzostw Polski 2014 (Sala turniejowa)
 • 18:00 - Turniej gry "Pentos" (Sala turniejowa)
 • 18:30 - Prezentacja gry "First to Fight" (sala wystawców: Fabryka Gier Historycznych)
 • 19:30 - Turniej gry "First to Fight" (Sala turniejowa)

SOBOTA

 • 11:00 - Turniej gry "Summoner Wars" (hol Strefy Gry - piętro I)
 • 11:00 - Turniej gry "Zero" (Sala turniejowa)
 • 12:30 - Turniej gry "Teomachia" (Sala turniejowa)
 • 14:00 - Prezentacja gry "Waleczne Pixele" (sala wystawców: Portal)
 • 16:00 - Prezentacja gry "Bang kościany" (Strefa Gry - II piętro)
 • 16:00 - Turniej gry "Korsar" (Sala turniejowa)
 • 18:00 - Turniej gry "Carcassonne" - eliminacje do Mistrzostw Polski 2014 (Sala turniejowa)
 • 22:00 - Turniej gry "List Miłosny" (Sala turniejowa)

NIEDZIELA

 • 10:00 - Turniej gry "Prosiaki" (Sala turniejowa)
 • 11:30 - Turniej gry "Munchkin" (Sala turniejowa)
 • 12:00 - Turniej gry "Arka zwierzaków" (Sala wystawców: Fabryka Gier Historycznych)